Konkursy dla dzieci

5 października 2015

Dzieci również mogą występować w różnego rodzaju konkursach oraz zawodach, które pozwalają na rywalizację w poszczególnych dziedzinach. Rywalizacja może mieć zarówno pozytywne jak też negatywne oblicze. W przypadku dzieci na pewno nie można decydować się na podchodzenie do rywalizacji w ten sam sposób, jak też przypadku osób dorosłych. W tym drugim przypadku dorosłe osoby są przygotowane na różne negatywne sytuacje jak przegrana czy rywalizacja. Dzieci dopiero uczą się odpowiedniego pochodzenia do braku sukcesu czy też rywalizowania z innymi, co wymaga od rodziców właściwego podejścia do dziecka mającego na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i odpowiedniego podejścia do negatywnych sytuacji.

Startowanie w konkursach oraz zawodach pozwala dzieciom również nauczyć się na przyszłość radzenia sobie z negatywnymi sytuacjami, które mogą pojawić się podczas zawodów oraz konkursów, co bywa szczególnie ważne w przypadku gdy dziecko rozwija się w różnego rodzaju dziedzinach sportowych czy artystycznych, gdzie rywalizacja jest ważnym elementem zajmowania się taką dziedziną.

Jak wskazują specjaliści wszelkiego rodzaju występy w takich programach jak super dzieciak wymagają przede wszystkim od rodziców właściwego podejścia do dziecka. Wielu rodziców przerzuca na rodzice własne problemy, co przekłada się na nadmierne nastawianie dzieci na zwycięstwo, co może skutkować większym przeżywaniem przez dziecko porażki, co nie jest właściwe w przypadku dzieci. Jednocześnie ważne jest by dziecko było uczone radzenia sobie ze sceną, opiniami negatywnymi, które pojawić się mogą w programie super dzieciak. Im starsze jest dziecko tym znacznie lepiej będzie sobie radziło z rozumieniem porażki co nie będzie przeradzało się na brak chęci do dalszego rozwijania się w danej dziedzinie.