Kiedy stosowane są implanty zębów?

26 listopada 2015

Uzupełnienie braków zębów może być realizowane w różny sposób w zależności po pierwsze od indywidualnej sytuacji pacjenta, ale również w zakresie możliwości finansowych, które posiada pacjent. Poszczególne zabiegi i ich koszt zależą przede wszystkim od zastosowanych materiałów, z których wykonane są między innymi implanty zębów czy protezy. Obecnie pojawiają się coraz bardziej trwałe a jednocześnie bardziej estetycznie prezentujące się materiały, co pozwala na zachowanie nie tylko na trwałe użytkowanie implantów, ale również zachowanie ładnego wyglądu zębów sztucznych. Oczywiście nie zawsze z punktu widzenia medycznego możliwe jest zastosowanie implantów, ale najczęściej nie ma przeciwwskazań do stosowania implantów.

Wielu pacjentów woli implanty zębów, co wynika przede wszystkim ze znacznie większej wygody ich użytkowania. W odróżnieniu od protez zębowych implanty nie wymagają między innymi regularnego czyszczenia, wyjmowania czy też korzystania z klejów, które są w stanie właściwie przymocować poszczególne rodzaje protez. Jednocześnie w przypadku osób aktywnych profilaktyka w zakresie implantów może być realizowana dokładnie tak samo, jak w przypadku innych, naturalnych zębów.

Stosowanie implantów wymaga przeprowadzenia zabiegu, który nie jest długotrwały a jednocześnie nie jest nadmiernie bolesny, co znów jest związane między innymi z tym, że możliwe jest obecnie zastosowanie bardzo skutecznych środków przeciwbólowych. Z tego powodu jest to w  coraz mniejszym stopniu zabieg, którego pacjenci mogą się obawiać pod kątem odczuwania bólu, co dla wielu pacjentów podejmujących leczenie dentystyczne jest istotne. Jednocześnie leczenie implantologiczne może być kosztowne, co warto brać pod uwagę w zakresie finansowania takiego leczenia.