Finansowanie leczenia dentystycznego

26 listopada 2015

Leczenie dentystyczne związane może być z wysokimi kosztami leczenia. Wiele zależy oczywiście od zakresu niezbędnego do wykonania leczenia, czy też od skomplikowania realizowanego zabiegu. W Polsce podstawowe leczenia u dentysty może być realizowane przy stosowaniu ubezpieczenia medycznego ogólnego. Jednak leczenia bardziej skomplikowane musi być opłacane dodatkowo. Z tego powodu przy leczeniu stomatologicznym bardzo ważne jest decydowanie się na korzystanie z różnego rodzaju abonamentów medycznych, które pozwalają na skorzystanie z rozłożenia kosztów leczenia dentystycznego w dłuższym okresie czasu. Jednocześnie wiele zabiegów w ramach abonamentów oraz ubezpieczeń medycznych obejmujących leczenie dentystyczne pozwalają na zmniejszenie łącznych kosztów leczenia przy możliwości skorzystania z różnego rodzaju upustów cenowych czy promocyjnych cen.     

Im bardziej skomplikowane jest leczenie, tym koszty takiego leczenia będą znacznie wyższe. Jednocześnie trzeba również brać pod uwagę, że leczenie stomatologiczne pozwala obecnie na korzystanie ze znacznie bardziej rozbudowanej diagnostyki czy też z bardziej nowoczesnego sprzętu stomatologicznego. Dotyczy to między innymi leczenia ubytków w uzębieniu, gdzie niezbędne jest zastosowanie między innymi protez czy implantów. Jednocześnie implanty zębów mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Najbardziej zaawansowane pod względem trwałości a jednocześnie estetycznego wyglądu materiały są najbardziej kosztowne.

Gdy implanty zębów trzeba zastosować wielu pacjentów nie decyduje się na takie zabiegi właśnie ze względu na wysokie koszty zabiegów. W takich sytuacjach posiadanie abonamentów pozwala na zmniejszenie kosztów leczenia lub na rozłożenie kosztów takiego leczenia w dłuższym okresie czasu.