Współczesne możliwości medycyny

4 czerwca 2015

Postęp w poszczególnych dziedzinach medycyny, który nastąpił w przeciągu ostatnich dwóch dekad wynika nie tylko z pojawienia się nowych urządzeń medycznych. W coraz większym stopniu medycyna staje się dziedziną korzystającą z dokonań wielu różnych dziedzin nauki. Po pierwsze informatyka i jej rozwój pozwala na korzystanie z oprogramowania medycznego zarówno w sprzęcie diagnostycznym, jak też w zakresie rejestrowania pacjentów. W ten sposób poziom świadczonych w placówkach medycznych usług rośnie. Nie bez znaczenia jest również to, że skuteczniejsza diagnostyka sprawia, że w wielu przypadkach można wykonać zabiegi ortopedyczne, gdy jeszcze kilka lat temu niezbędne było wykonanie skomplikowanych operacji.

Medycyna korzysta również z rozwoju materiałoznawstwa i pojawiania się nowych, bardziej trwałych materiałów, które wykorzystywane są również w medycynie, choćby w przypadku tworzenia sztucznych kości, endoprotez. W ten sposób po wykonaniu po skomplikowanych operacji jakość życia pacjentów może być znacznie wyższa. Jednocześnie bardziej dokładne narzędzia, które powodują mniejsze urazy, gdy realizowane są zabiegi ortopedyczne pozwalają ograniczyć wielkość ran, co znów sprawia, że okres rekonwalescencji może być krótszy.

Wiele zabiegów chirurgicznych może być obecnie realizowanych za pośrednictwem gabinetów zabiegowych bez konieczności hospitalizacji. Wykonywane w takich gabinetach zabiegi ortopedyczne są znacznie mniej obciążające dla pacjenta, choćby z punktu widzenia psychicznego stanu, gdyż nie trzeba pacjentów hospitalizować. Jednak wykonanie zabiegów w gabinetach zabiegowych, w przychodniach wymaga bardzo skutecznej diagnostyki, więc takie usługi mogą być realizowane jedynie w nowoczesnych placówkach.